Adres ➜
KPCEI
ul. Szosa Bydgoska 52
87 -100 Toruń
NIP: 9562386386
REGON: 526048784
Kontakt ➜
Tel.: 506 464 042
E-mail: sekretariat@kpcei.pl
ePUAP: /KPCEI/SkrytkaESP
od 1993 był profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, tytuł naukowy otrzymał w roku 2003 i w tym samym roku stanowisko profesora zwyczajnego. Posiada znaczący dorobek naukowy i bogate doświadczenie w radioastronomii. Łącznie opublikował ponad 120 prac z indeksem cytowań ponad 2000 (wg astronomicznej bazy danych Smithsonian NASA ADS). Ponad sześć lat spędził w wiodących ośrodkach badawczych w Europie i USA. Przez wiele lat był kierownikiem Katedry Radioastronomii UMK, a w latach 2001-2010 pełnił funkcję dyrektora Centrum Astronomii UMK. Jego działalność naukowa obejmuje szeroki zakres współczesnej radioastronomii i koncentruje się na studiowaniu aktywnych galaktyk i kwazarów oraz badaniu źródeł maserów molekularnych. Był wykonawcą wielu projektów europejskich w latach 1991- 2010. Aktywnie rozwijał współpracę międzynarodową z czołowymi ośrodkami naukowymi Europy i USA. Od 2010 roku członek Rady Programowej Astrobaz przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W latach 2009-2011 kierował konsorcjum dyrektorów europejskich obserwatoriów VLBI. Do największych osiągnięć naukowych zaliczyć należy: wykonanie przeglądu nieba 5C7 w Cambridge, dokonanie pierwszej trójwymiarowej tomografii otoczki gwiazdowej OH/IR 127.8-0.0, odkrycie nadświetlnej prędkości ruchu składników w kwazarze 3C309.1, pionierskie badania VLBI AGN-ów w zakresie fal mm, badanie AGN-ów w obszarze HDF, przegląd źródeł metanolowych w Galaktyce oraz przygotowanie i wdrożenie projektu OCRA radiowej matrycy odbiorczej dla RT 32m (RT4). Z punktu widzenia rozwoju nauki i przygotowania nowoczesnego warsztatu pracy dla młodego pokolenia badaczy, największe znaczenie miały prace dotyczące VLBI i spektroskopii. Dużą wagę mają efekty jego prac przy budowie i uruchomieniu 32m radioteleskopu oraz prac prowadzących do przygotowania i wdrożenia optymalnych programów badawczych na RT4. Wraz z zespołem Katedry Radioastronomii CA UMK udało się stworzyć podstawy dla funkcjonowania nowoczesnego akademickiego centrum badawczego uczestniczącego w pracach Europejskiej Sieci VLBI. Inicjator budowy dużego ok. 100 m średnicy radioteleskopu w Polsce (Dębowiec, Bory Tucholskie), jest dyrektorem Konsorcjum naukowego „Narodowe Centrum Radioastronomii i Inżynierii Kosmicznej”, utworzonego przez 10 jednostek krajowych (Uniwersytety, Politechniki, Instytuty PAN). Jest członkiem międzynarodowych towarzystw naukowych, w tym Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), Międzynarodowej Unii Nauk Radiowych (URSI), Europejskiego Towarzystwa Astronomicznego (EAS), posiada jako jeden z dwóch polskich astronomów, honorowe członkostwo Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego Wielkiej Brytanii.
jest astronomem specjalizującym się w astrofizyce obserwacyjnej, fotometrii i spektroskopii gwiazdowych układów podwójnych i gwiazd osobliwych. Współorganizator szerokich międzynarodowych kampanii obserwacyjnych. Współodkrywca m.in. nowej klasy gwiazd symbiotycznych (CH Cyg, MWC 560) , z białym karłem obdarzonym silnym polem magnetycznym, unikatowej gwiazdy zaćmieniowej EE Cep z rozległym dyskiem protoplanetarnym oraz najbliższego (do dziś) Ziemi zjawiska mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Zaangażowany w działalność związaną z popularyzującą astronomii i upowszechnianiem wiedzy. W latach 1991-94 jako redaktor naczelny współuczestniczył w transformacji kwartalnika „Postępy Astronomii” w popularnonaukowy periodyk o szerokim zasięgu. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ub. wieku członek Rady Programowej Olszyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Członek ogólnopolskich komitetów obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 i Roku Jana Heweliusza 2011. W roku 2009 jako pełnomocnik Prezydenta Torunia, współorganizator działań promocyjnych, naukowych, edukacyjnych i kulturalnych w ramach Roku Astronomii. Członek rad programowo-naukowych gdańskiego centrum popularyzacji Hevelianum i kujawsko-pomorskiego projektu „Astrobaza” oraz Komitetu Głównego Olimpiady Astronomicznej. W latach 2005-2009 skarbnik, a w okresie 2009-2021 wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA). W latach 2013-2020 przez kilka lat pełnił funkcję prezesa Fundacji Nicolaus Copernicus oraz eksperta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ds. oceny projektów w zakresie popularyzacji nauki. Od 2017 roku członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA). Jesienią 2011, jako nowy redaktor naczelny, przejął wydawany przez PTA i PTMA dwumiesięcznik Urania-Postępy Astronomii, przekształcając go w pełni kolorowy, nowoczesny magazyn popularnonaukowy. Od roku 2015 współautor telewizyjnego serialu naukowego „Astronarium”, a w roku 2019 odcinkowego filmu dokumentalnego „Astronomia Niepodległa”. Okazjonalnie autor tekstów piosenek, musicali dla dzieci i młodzieży i komiksu „Mała Urania” oraz scenarzysta serialu dla dzieci i spektaklu w Teatrze Baj Pomorski pod tym samym tytułem. „Urania” oraz „Astronarium” zostały wyróżnione prestiżowym tytułem „Popularyzator Nauki”. Za swoją działalność w zakresie popularyzacji astronomii, Polskie Towarzystwo Astronomiczne nagrodziło Macieja Mikołajewskiego Medalem im. Włodzimierza Zonna.
był nauczycielem fizyki, matematyki, elektrotechniki, w latach 1990 – 1998 dyrektorem Oddziału Kuratorium Oświaty w Toruniu, a następnie starszym wizytatorem Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy – Delegatury w Toruniu. Współpracował z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w charakterze eksperta edukacyjnego w zakresie przygotowania założeń Strategii Edukacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2008-2013, Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2020 plus, Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Strategii Przyspieszenia 2030 plus oraz Regionalnej Strategii Innowacyjności Województwa Kujawsko-Pomorskiego w części edukacyjnej Centrum Transferu Technologii. Od 2010 roku członek Rady Programowej Astrobaz przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Opiekun młodzieżowych kół astronomicznych i astronomiczno-fizycznych. Członek Oddziału Toruńskiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Od 1989 roku współorganizator Wojewódzkiego Konkursu z Fizyki i Astronomii dla szkół podstawowych. Współautor zadań testowych i obserwacyjnych, wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Komisji Konkursowej, współorganizator Wojewódzkiego Konkursu na Referat z Zakresu Astronomii i Astronautyki i Wojewódzkiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego. Przewodniczył Komisji Konkursowej Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Współautor apelu do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie korekty podstawy programowej w zakresie elementów astronomii i fizyki współczesnej.
Zastępca Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu, Kierownik Centrum Edukacji Astronomicznej.
W latach 2014 – 2024 zajmował kierownicze stanowiska w Departamencie Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu jako Kierownik Biura Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych, a następnie Naczelnik Wydziału Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych. We współpracy z ekspertami przygotowywał założenia planistyczne oraz organizacyjne rozmieszczenia i budowy czternastu kujawsko-pomorskich przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych Astrobaza Kopernik na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W latach 2012 – 2016 współorganizował Astrofestiwale w Przysieku, Złejwsi Wielkiej, Golubiu-Dobrzyniu i Kruszwicy. Nadzorował przygotowanie założeń projektów edukacyjnych dotyczących popularyzacji astronomii pt. „Kujawsko-Pomorskie Regionem Astronomicznym” oraz projektów związanych ze wspieraniem nauk ścisłych i kompetencji kluczowych pt. „Regionalne Koła Fizyczne, Matematyczne, Informatyczne, Astronomiczne” , „Odkrywamy Planety – zajęcia z kompetencji kluczowych” oraz „Niebo nad Astrbazami – rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów”. Nadzorował organizację dziesięciu edycji Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego we współpracy z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Ogólnopolskim Czasopismem Urania – Postępy astronomii” oraz Radiem Planet i Komet w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw.
Współorganizował wizytę uczestników Międzynarodowej Konferencji „Communicating Astronomy with the Public” (CAP) 2013 w kujawsko-pomorskich Astrobazach.
Członek Zespołu Strategicznego ds. edukacji opracowującego cele i założenia „Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego do 2030 Strategia Przyspieszenia 2030 plus” oraz „Polityki Edukacyjnej Województwa Kujawsko-Pomorskiego”, Członek Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji w ramach projektu pt. „Wsparcie i rozwój mechanizmu współpracy i koordynacji na szczeblu centralnym i regionalnym w zakresie uczenia się przez całe życie” w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Nadzorował wdrażanie i funkcjonowanie Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej „Edupolis” w ramach projektu „e-Usługi – e-Organizacja pakiet rozwiązań informatycznych dla jednostek organizacyjnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego”. Nadzorował wdrażanie projektu pandemicznego pt. „Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa” oraz projektu pt. „Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa dla Ukrainy”. Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uzyskał w ramach tych przedsięwzięć dwie prestiżowe nagrody „Innowacyjny Samorząd” zwyciężając w konkursie Polskiej Agencji Prasowej rok po roku, co nie zdarzyło się do tej pory w historii tego wydarzenia.
Ekspert pozyskiwania środków europejskich w instytucjach centralnych takich jak: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Centrum Projektów Europejskich, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.