• Znajdź nas na facebooku

  • O nas
    • O instytucji
    • Struktura
    • Rada programowa
  • Projekty
  • Wydarzenia
  • Astrobazy
  • KPO
  • Konkurs Astronomiczny
  • Kontakt

W kwietniu 2024 r powołano Radę Programową dla Centrum Edukacji Astronomicznej w Toruniu.

Pełni ona funkcję organu doradczego Kierownika CEA i ma na celu opiniowanie i wspieranie szczegółowych kierunków działalności CEA

Do kompetencji Rady Programowej należy:

  •  wspieranie kierunków działalności poszczególnych CEA;
  • opiniowanie  bieżącej realizacji projektów i zadań;
  •  uchwalenie regulaminu Rady Programowej oraz jego zmian;
  •  wybór i odwołanie Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczącego Rady Programowej dla Centrów;
  •  powołanie grup zadaniowych CEA;
  • monitorowanie postępów w realizacji programów, ocenę ich efektywności oraz podejmowanie decyzji strategicznych dotyczących dalszego rozwoju działalności.

W skład Rady Programowej Centrum Edukacji Astronomicznej w Toruniu wchodzą:

prof. dr hab. Andrzej Kus

od 1993 był profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, tytuł naukowy otrzymał w roku 2003 i w tym samym roku stanowisko profesora zwyczajnego. Posiada znaczący dorobek naukowy i bogate doświadczenie w radioastronomii. Łącznie opublikował ponad 120 prac z indeksem cytowań ponad 2000 (wg astronomicznej bazy danych Smithsonian NASA ADS). Ponad sześć lat spędził w wiodących ośrodkach badawczych w Europie i USA. Przez wiele lat był kierownikiem Katedry Radioastronomii UMK, a w latach 2001-2010 pełnił funkcję dyrektora Centrum Astronomii UMK. Jego działalność naukowa obejmuje szeroki zakres współczesnej radioastronomii i koncentruje się na studiowaniu aktywnych galaktyk i kwazarów oraz badaniu źródeł maserów molekularnych. Był wykonawcą wielu projektów europejskich w latach 1991- 2010. Aktywnie rozwijał współpracę międzynarodową z czołowymi ośrodkami naukowymi Europy i USA. Od 2010 roku członek Rady Programowej Astrobaz przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W latach 2009-2011 kierował konsorcjum dyrektorów europejskich obserwatoriów VLBI. Do największych osiągnięć naukowych zaliczyć należy: wykonanie przeglądu nieba 5C7 w Cambridge, dokonanie pierwszej trójwymiarowej tomografii otoczki gwiazdowej OH/IR 127.8-0.0, odkrycie nadświetlnej prędkości ruchu składników w kwazarze 3C309.1, pionierskie badania VLBI AGN-ów w zakresie fal mm, badanie AGN-ów w obszarze HDF, przegląd źródeł metanolowych w Galaktyce oraz przygotowanie i wdrożenie projektu OCRA radiowej matrycy odbiorczej dla RT 32m (RT4). Z punktu widzenia rozwoju nauki i przygotowania nowoczesnego warsztatu pracy dla młodego pokolenia badaczy, największe znaczenie miały prace dotyczące VLBI i spektroskopii. Dużą wagę mają efekty jego prac przy budowie i uruchomieniu 32m radioteleskopu oraz prac prowadzących do przygotowania i wdrożenia optymalnych programów badawczych na RT4. Wraz z zespołem Katedry Radioastronomii CA UMK udało się stworzyć podstawy dla funkcjonowania nowoczesnego akademickiego centrum badawczego uczestniczącego w pracach Europejskiej Sieci VLBI. Inicjator budowy dużego ok. 100 m średnicy radioteleskopu w Polsce (Dębowiec, Bory Tucholskie), jest dyrektorem Konsorcjum naukowego „Narodowe Centrum Radioastronomii i Inżynierii Kosmicznej”, utworzonego przez 10 jednostek krajowych (Uniwersytety, Politechniki, Instytuty PAN). Jest członkiem międzynarodowych towarzystw naukowych, w tym Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), Międzynarodowej Unii Nauk Radiowych (URSI), Europejskiego Towarzystwa Astronomicznego (EAS), posiada jako jeden z dwóch polskich astronomów, honorowe członkostwo Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego Wielkiej Brytanii.

 

dr hab. prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Maciej Mikołajewski

jest astronomem specjalizującym się w astrofizyce obserwacyjnej, fotometrii i spektroskopii gwiazdowych układów podwójnych i gwiazd osobliwych. Współorganizator szerokich międzynarodowych kampanii obserwacyjnych. Współodkrywca m.in. nowej klasy gwiazd symbiotycznych (CH Cyg, MWC 560) , z białym karłem obdarzonym silnym polem magnetycznym, unikatowej gwiazdy zaćmieniowej EE Cep z rozległym dyskiem protoplanetarnym oraz najbliższego (do dziś) Ziemi zjawiska mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Zaangażowany w działalność związaną z popularyzującą astronomii i upowszechnianiem wiedzy. W latach 1991-94 jako redaktor naczelny współuczestniczył w transformacji kwartalnika „Postępy Astronomii” w popularnonaukowy periodyk o szerokim zasięgu. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ub. wieku członek Rady Programowej Olszyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Członek ogólnopolskich komitetów obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 i Roku Jana Heweliusza 2011. W roku 2009 jako pełnomocnik Prezydenta Torunia, współorganizator działań promocyjnych, naukowych, edukacyjnych i kulturalnych w ramach Roku Astronomii. Członek rad programowo-naukowych gdańskiego centrum popularyzacji Hevelianum i kujawsko-pomorskiego projektu „Astrobaza” oraz Komitetu Głównego Olimpiady Astronomicznej. W latach 2005-2009 skarbnik, a w okresie 2009-2021 wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA). W latach 2013-2020 przez kilka lat pełnił funkcję prezesa Fundacji Nicolaus Copernicus oraz eksperta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ds. oceny projektów w zakresie popularyzacji nauki. Od 2017 roku członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA). Jesienią 2011, jako nowy redaktor naczelny, przejął wydawany przez PTA i PTMA dwumiesięcznik Urania-Postępy Astronomii, przekształcając go w pełni kolorowy, nowoczesny magazyn popularnonaukowy. Od roku 2015 współautor telewizyjnego serialu naukowego „Astronarium”, a w roku 2019 odcinkowego filmu dokumentalnego „Astronomia Niepodległa”. Okazjonalnie autor tekstów piosenek, musicali dla dzieci i młodzieży i komiksu „Mała Urania” oraz scenarzysta serialu dla dzieci i spektaklu w Teatrze Baj Pomorski pod tym samym tytułem. „Urania” oraz „Astronarium” zostały wyróżnione prestiżowym tytułem „Popularyzator Nauki”. Za swoją działalność w zakresie popularyzacji astronomii, Polskie Towarzystwo Astronomiczne nagrodziło Macieja Mikołajewskiego Medalem im. Włodzimierza Zonna.

Czesław Stawikowski

był nauczycielem fizyki, matematyki, elektrotechniki, w latach 1990 – 1998 dyrektorem Oddziału Kuratorium Oświaty w Toruniu, a następnie starszym wizytatorem Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy – Delegatury w Toruniu. Współpracował z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w charakterze eksperta edukacyjnego w zakresie przygotowania założeń Strategii Edukacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2008-2013, Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2020 plus, Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Strategii Przyspieszenia 2030 plus oraz Regionalnej Strategii Innowacyjności Województwa Kujawsko-Pomorskiego w części edukacyjnej Centrum Transferu Technologii. Od 2010 roku członek Rady Programowej Astrobaz przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Opiekun młodzieżowych kół astronomicznych i astronomiczno-fizycznych. Członek Oddziału Toruńskiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Od 1989 roku współorganizator Wojewódzkiego Konkursu z Fizyki i Astronomii dla szkół podstawowych. Współautor zadań testowych i obserwacyjnych, wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Komisji Konkursowej, współorganizator Wojewódzkiego Konkursu na Referat z Zakresu Astronomii i Astronautyki i Wojewódzkiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego. Przewodniczył Komisji Konkursowej Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Współautor apelu do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie korekty podstawy programowej w zakresie elementów astronomii i fizyki współczesnej.

Jarosław Przybył

Zastępca Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu, Kierownik Centrum Edukacji Astronomicznej.

W latach 2014 – 2024 zajmował kierownicze stanowiska w Departamencie Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu jako Kierownik Biura Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych, a następnie Naczelnik Wydziału Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych. We współpracy z ekspertami przygotowywał założenia planistyczne oraz organizacyjne rozmieszczenia i budowy czternastu kujawsko-pomorskich przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych Astrobaza Kopernik na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W latach 2012 – 2016 współorganizował Astrofestiwale w Przysieku, Złejwsi Wielkiej, Golubiu-Dobrzyniu i Kruszwicy. Nadzorował przygotowanie założeń projektów edukacyjnych dotyczących popularyzacji astronomii pt. „Kujawsko-Pomorskie Regionem Astronomicznym” oraz projektów związanych ze wspieraniem nauk ścisłych i kompetencji kluczowych pt. „Regionalne Koła Fizyczne, Matematyczne, Informatyczne, Astronomiczne” , „Odkrywamy Planety – zajęcia z kompetencji kluczowych” oraz „Niebo nad Astrbazami – rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów”. Nadzorował organizację dziesięciu edycji Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego we współpracy z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Ogólnopolskim Czasopismem Urania – Postępy astronomii” oraz Radiem Planet i Komet w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw.

Współorganizował wizytę uczestników Międzynarodowej Konferencji „Communicating Astronomy with the Public” (CAP) 2013 w kujawsko-pomorskich Astrobazach.

Członek Zespołu Strategicznego ds. edukacji opracowującego cele i założenia „Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego do 2030 Strategia Przyspieszenia 2030 plus” oraz „Polityki Edukacyjnej Województwa Kujawsko-Pomorskiego”, Członek Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji w ramach projektu pt. „Wsparcie i rozwój mechanizmu współpracy i koordynacji na szczeblu centralnym i regionalnym w zakresie uczenia się przez całe życie” w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Nadzorował wdrażanie i funkcjonowanie Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej „Edupolis” w ramach projektu „e-Usługi – e-Organizacja pakiet rozwiązań informatycznych dla jednostek organizacyjnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego”. Nadzorował wdrażanie projektu pandemicznego pt. „Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa” oraz projektu pt. „Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa dla Ukrainy”.  Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uzyskał w ramach tych przedsięwzięć dwie prestiżowe nagrody „Innowacyjny Samorząd” zwyciężając w konkursie Polskiej Agencji Prasowej rok po roku, co nie zdarzyło się do tej pory w historii tego wydarzenia.

Ekspert pozyskiwania środków europejskich w instytucjach centralnych takich jak: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Centrum Projektów Europejskich, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Adres ➜

KPCEI
ul. Szosa Bydgoska 52
87 -100 Toruń
NIP: 9562386386
REGON: 526048784

Kontakt ➜

Tel.: 506 464 042
E-mail: sekretariat@kpcei.pl
ePUAP: /KPCEI/SkrytkaESP

Adres do e-Doręczeń:
AE:PL-34744-41237-FVGTJ-32

INFO ➜

RODO
Polityka prywatności
BIP

2024 ➜

KPCEI 2024
Design-it | Codebees

Deklaracja dostępności

Raport o stanie dostępności 2025

Scroll to top

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie ta strona korzysta z cookies, które zamieszczane są na urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień przeglądarki internetowej w zakresie cookies. Administratorem danych osobowych przetwarzanych na stronie internetowej jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu (dalej: KPCEI) z siedzibą w Toruniu (87-100) przy ul. Szosa Bydgoska 52, NIP: 956-238- 63-86, REGON: 526048784. Więcej informacji o korzystaniu przez administratora z plików cookie uzyskasz w Polityce cookies. Informacje o przetwarzaniu Twoich danych osobowych, w tym o przysługujących Ci uprawnieniach, znajdują się w Polityce prywatności https://kpcei.pl/polityka-prywatnosci/

Akceptuję politykę prywatnościUkryj informację

Cookie and Privacy Settings



How we use cookies

We may request cookies to be set on your device. We use cookies to let us know when you visit our websites, how you interact with us, to enrich your user experience, and to customize your relationship with our website.

Click on the different category headings to find out more. You can also change some of your preferences. Note that blocking some types of cookies may impact your experience on our websites and the services we are able to offer.

Essential Website Cookies

These cookies are strictly necessary to provide you with services available through our website and to use some of its features.

Because these cookies are strictly necessary to deliver the website, refusing them will have impact how our site functions. You always can block or delete cookies by changing your browser settings and force blocking all cookies on this website. But this will always prompt you to accept/refuse cookies when revisiting our site.

We fully respect if you want to refuse cookies but to avoid asking you again and again kindly allow us to store a cookie for that. You are free to opt out any time or opt in for other cookies to get a better experience. If you refuse cookies we will remove all set cookies in our domain.

We provide you with a list of stored cookies on your computer in our domain so you can check what we stored. Due to security reasons we are not able to show or modify cookies from other domains. You can check these in your browser security settings.

Google Analytics Cookies

These cookies collect information that is used either in aggregate form to help us understand how our website is being used or how effective our marketing campaigns are, or to help us customize our website and application for you in order to enhance your experience.

If you do not want that we track your visit to our site you can disable tracking in your browser here:

Other external services

We also use different external services like Google Webfonts, Google Maps, and external Video providers. Since these providers may collect personal data like your IP address we allow you to block them here. Please be aware that this might heavily reduce the functionality and appearance of our site. Changes will take effect once you reload the page.

Google Webfont Settings:

Google Map Settings:

Google reCaptcha Settings:

Vimeo and Youtube video embeds:

Other cookies

The following cookies are also needed - You can choose if you want to allow them:

Privacy Policy

You can read about our cookies and privacy settings in detail on our Privacy Policy Page.

Akceptuję politykę prywatnościUkryj informację