Adres ➜
KPCEI
ul. Szosa Bydgoska 52
87 -100 Toruń
NIP: 9562386386
REGON: 526048784
Kontakt ➜
Tel.: 506 464 042
E-mail: sekretariat@kpcei.pl
ePUAP: /KPCEI/SkrytkaESP
Astrobaza w Złejwsi Wielkiej fot. Wiesław Skórzyński
Projekt ASTROBAZA to autorski pomysł Samorządu Województwa Kujawsko – Pomorskiego.
Projekt budowy sieci obserwatoriów astronomicznych jest wyjątkową inicjatywą nie tylko na skalę Polski, ale także Europy. Jesteśmy pierwszym i jedynym regionem w Europie, w którym na tak małej powierzchni, jaką jest obszar województwa, działa sieć czternastu w pełni wyposażonych obserwatoriów astronomicznych. Uczniowie mogą obserwować nie tylko bliskie obiekty Układu Słonecznego, ale także odległe układy gwiazd oraz znajdujące się miliony lat świetlnych od Ziemi „Wyspy Wszechświata” – galaktyki.
Województwo Kujawsko-Pomorskie jest idealnym miejscem na realizację projektu ASTROBAZA. W naszym województwie nie tylko jest pielęgnowana bogata tradycja astronomiczna związana z postacią wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika, ale również współcześnie wykonuje się badania astronomiczne na światowym poziomie.
W znajdującym się w Piwnicach (kilkanaście kilometrów od Torunia) obserwatorium astronomicznym pracują największe teleskopy w Polsce – 90 cm teleskop Schmidta-Cassegraina oraz 32 m radioteleskop.
Toruńskie planetarium jest jednym z największych i najnowocześniejszych planetariów w kraju.
Wysoki poziom merytoryczny prezentowanych seansów oraz walory wizualno – akustyczne sprawiają, że od wielu lat toruńskie planetarium jest wielką atrakcją turystyczną regionu.
Wszystko to sprawia, że nasz region po wybudowaniu sieci 14 obserwatoriów astronomicznych może być śmiało nazywany „centrum polskiej astronomii”.
Mapa Astrobaz
Obserwatorium Astrobaza
Budynki astrobaz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego – powstały na planie koła o średnicy około ośmiu metrów. Główny element wyposażenia to teleskop Meade LX 200 ACF 14””. Kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz zdalne zamykanie i otwieranie.
Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów mogą być też prowadzone na tarasie budynku. Pozostałe elementy wyposażenia to m.in. teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetki, mniejsze teleskopy oraz astronomiczna kamera CCD.